Konferencja “Biotechnological Innovation for a Sustainable Future” z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej

W dniach 20-21 maja w Krakowie odbyła się konferencja organizowana przez Urząd Patentowy RP z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W roli współorganizatora wydarzenia wystąpił Europejski Urząd Patentowy. 

Tytuł konferencji brzmiał “Biotechnological Innovation for a Sustainable Future”. 

Prowadzone debaty koncentrowały się na wykorzystaniu biotechnologicznych innowacji do realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rozmawiano o obowiązujących i projektowanych regulacjach prawnych, dobrych praktykach i zagadnieniach związanych z transferem technologii. Nasza kancelaria była reprezentowana przez dwóch partnerów: dr Annę Gdulę i Rafała Witka.

 

Jesteśmy bardzo dumni, że Rafał Witek, partner w kancelarii WTS Rzecznicy Patentowi, miał również przyjemność moderować jeden z paneli dyskusyjnych (Future Hopes in Biotechnology) w trakcie tak prestiżowego wydarzenia. W panelu wzięli udział wiodący polscy naukowcy, którzy podzielili się swoimi poglądami na temat przyszłości biotechnologii jako dynamicznie rozwijającej się dziedziny. Opowiedzieli również o swoich osobistych doświadczeniach związanych z realizowanymi przez nich projektami badawczo-rozwojowymi oraz komercjalizacją uzyskiwanych wynalazków.

Prof. Jacek Jemielity zabrał głos na temat terapeutycznych zastosowań mRNA oraz swoich doświadczeniach związanych z rozwojem spółki ExploRNA. Katarzyna Roszkowska opowiedziała o innowacyjnych technikach produkcji mięsarozwijanych przez spółkę LABFARM. Dagmara Słota przybliżyła uczestnikom temat nowych biomateriałów wykorzystywanych do ukierunkowanego dostarczania leków i regeneracji kościpowstających na Politechnice Krakowskiej. Wreszcie dr Paulina Wach ze spółki Molecule.one wyjaśniła, w jaki sposób sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do projektowania i syntezy użytecznych związków chemicznych. 

 

 

Po inspirujących wystąpieniach nastąpiła ożywiona dyskusja o szczególnym potencjale, a zarazem wyzwaniach czekających dziedzinę biotechnologii w przyszłości. Dużo uwagi poświęcono zagadnieniom dotyczącym ochrony i egzekwowania praw wyłącznych oraz ich wpływie na rozwój biotechnologii.

Bardzo dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, a panelistom za ich doskonałe prezentacje i cenny wkład w wartościową dyskusję.