Doktryna ERTA a dopuszczalność ratyfikacji porozumienia o UPC (publikacja)

W Bundestagu obecnie rozpatrywany jest nowy rządowy projekt ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację porozumienia o Jednolitym Sądzie Patentowym (UPC). Tym samym odżywa dyskusja o przyszłości UPC.

O problemach na drodze do uruchomia systemu jednolitej ochrony patentowej w Unii Europejskiej pisaliśmy już nieraz w naszych Raportach Prawnych, a rozwój wypadków śledzimy stale ze szczególną uwagą. W tekście pojawia się jednak wątek, o którym do tej pory nie wspominaliśmy, a na który niewątpliwie warto zwrócić uwagę — mianowicie, kwestia dopuszczalności ratyfikacji przez Niemcy Porozumienia o UPC w kontekście doktryny ERTA.

Pod koniec września nakładem wydawnictwa ArchaeGraph ukazała się monografia naukowa „Brexit. Nowy Rozdział”, w której znalazł się rozdział autorstwa Macieja Gajosa z naszego zespołu o wpływie Brexitu na przyszłość Jednolitego Sądu Patentowego (UPC). Jednym z głównych wątków w nim poruszanych jest właśnie ERTA. Można się zapoznać z tekstem po kliknięciu w link:

https://www.archaegraph.pl/lib/l231bv/Ksiega_prawo-brytyjsie-kfiirt5s.pdf

Doktryna ERTA została sformułowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 1971 roku. ETS miał wówczas podjąć się oceny rezolucji o koordynacji stanowisk państw Wspólnoty w pertraktacjach z innymi państwami europejskimi, które to miały prowadzić do zawarcia umowy międzynarodowej — Europejskiego Porozumienia o Transporcie Drogowym. Na czym więc doktryna polega? Otóż, w telegraficznym skrócie, jeżeli Unia Europejska wykonuje w danej dziedzinie kompetencje, to swoboda państw w zawieraniu umów jej dotyczących z państwami trzecimi ulega znacznemu ograniczeniu.

Można wysunąć tezę, że z taką sytuacją mamy do czynienia w kontekście Porozumienia o UPC: Unia wykonała swoją kompetencję (wydanie rozporządzeń o wzmocnionej współpracy w zakresie UPC), natomiast Wielka Brytania stała się wskutek Brexitu państwem trzecim. Wydaje się więc, że przesłanki warunkujące zastosowanie doktryny ERTA zostały spełnione. Tym samym pojawia się pytanie: czy istnieje wciąż umowa nadająca się do ratyfikacji? Może się bowiem okazać, że nawet jeżeli rząd niemiecki z sukcesem przeprowadzi nową ustawę przez parlament i zostanie ona w prawidłowy sposób ratyfikowana, narazi się on zarzuty naruszenia prawa unijnego — a tym samym perspektywa rozpoczęcia działalności przez UPC co najmniej oddali się w czasie.