Rzecznicy Patentowi WTS reprezentują przed Urzędem Patentowym RP polsko-hiszpański start-up, który tworzy rewolucyjny naturalny filtr UV
Technologia opracowana przez spółkę UVera przy wykorzystaniu innowacyjnego, interdyscyplinarnego podejścia, pozwala na uzyskanie stabilnego i aktywnego pigmentu chroniącego przed promieniowaniem UV. Bazuje ona na pozyskiwaniu naturalnej substancji UV-protekcyjnej z mikroorganizmów występujących na pustynnych obszarach Ziemi (cyjanobakterie).
Jest ona bardzo atrakcyjną i przede wszystkim potrzebną alternatywą dla wykorzystywanych dziś filtrów UV. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe będzie wprowadzenie na rynek naturalnej substancji kosmetycznej skutecznie chroniącej przed promieniowaniem słonecznym, które nie będzie szkodliwe dla skóry człowieka (wykorzystywane obecnie filtry często powodują̨ dermatozy m.in. uczulenia, a w mniejszym stopniu uszkodzenia DNA i zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego). Walorem tej technologii jest również przyjazność dla środowiska, czym zasadniczo różni się od tradycyjnych filtrów UV, które wywierają destrukcyjny wpływ na ekosystem morski oraz rafy koralowe.
W przeszłości inne grupy badawcze podejmowały próby syntetycznego uzyskania podobnych substancji, jednak dopiero UVera, wykorzystując naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, zdołała znaleźć sposób, który jest skuteczny, a zarazem kompletny i ekologiczny.
Nie powinno więc dziwić, że opracowane przez spółkę rozwiązanie zostało wyróżnione główną nagrodą na Bio-Europe, największej biotechnologicznej konferencji w Europe — pokonało ono tym samym 115 innych projektów z całej Europy. Co więcej, już teraz wzbudza ono zainteresowanie globalnych koncernów kosmetycznych. UVera natomiast planuje w 2020 r. rozpocząć budowę ekologicznej biofabryki, w której taka substancja byłaby pozyskiwana na większą skalę. Opracowany model produkcji i kultywacji bakterii jest niezwykle ekologiczny i ekonomiczny. Produkcja jest zasilana promieniami słonecznymi i CO2, zaś produkty uboczne w postaci O2 i żyznej biomasy mogą zostać dalej wykorzystane w rolnictwie.
W skład zespołu WTS wchodzą Justyna Juszkiewicz, Joanna Wawrzynów i Andrzej Witek. Zgłoszenie patentowe opracowane przez Andrzeja Witka zostało pozytywnie ocenione przez UPRP w sprawozdaniu ze stanu techniki.