WTS organizatorem konferencji dotyczącej ochrony wynalazków biotechnologicznych
Kancelaria WTS Rzecznicy Patentowi była organizatorem konferencji “Rozpatrywanie wynalazków biotechnologicznych przez Europejski Urząd Patentowy – wybrane zagadnienia. Wynalazki biotechnologiczne w polskim przemyśle.”, która odbyła się 30 września 2009 w Warszawie.
Konferencja przeznaczona była dla polskiego środowiska rzeczników patentowych, ekspertów z polskiego Urzędu Patentowego i osób zainteresowanych komercjalizacją rozwiązań z dziedziny biotechnologii.
Wzięli w niej udział praktykujący eksperci z EPO, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z ochroną rozwiązań biotechnologicznych w Unii Europejskiej. Rolę i zadania tej instytucji przedstawił p. Enrique Molina-Galán, dyrektor oddziału biotechnologicznego w Hadze. Procedurę zgłoszeniową przed EPO przedstawiła p. Kirsten Niebuhl-Eber. Wykład dotyczący praktycznych aspektów związanych z ochroną wynalazków opartych na komórkach macierzystych przedstawiła dr Sabine Novak-Giese, natomiast o ochronie wynalazków dotyczących systemów ekspresyjnych białek opowiedział dr Jakub W. Celler.
W drugiej części seminarium swoje doświadczenia w zakresie roli ochrony patentowej w rozwoju i komercjalizacji polskich wynalazków biotechnologicznych przedstawili naukowcy pracujący w polskich firmach biotechnologicznych: doc. dr hab. Jarosław Dastych prezes firmy Proteon Pharmaceuticals oraz założyciel i prezes firmy Bio-Tech Consulting dr Tadeusz Pietrucha.
Uczestnicy dyskusji wskazywali na rosnące znaczenie w codziennym życiu i postępującą złożoność innowacji biotechnologicznych. Wobec stopniowego wzrostu znaczenia patentów europejskich w Polsce, szczególnie interesująca była możliwość wymiany doświadczeń z przybyłymi na konferencję ekspertami z EPO. Bardzo interesujące były także wystąpienia przedstawicieli polskich firm innowacyjnych, którzy wnieśli do dyskusji swoją własną perspektywę spojrzenia na omawiane zagadnienia.
Prezentacje przedstawione podczas konferencji dostępne są do pobrania poniżej.