Aktualności / 2020

Rzecznicy Patentowi WTS zapewnili ochronę patentową dla technologii diagnostycznej opracowanej przez spółkę Genomtec SA

Reprezentowana przez Kancelarię WTS spółka Genomtec SA uzyskała ochronę patentową na metodę diagnostyczną, która pozwala na drastyczną minimalizację rozmiaru urządzenia laboratoryjnego. Wykorzystując technologie molekularne, spółka opracowała mobilny analizator DNA oraz RNA — laboratorium mieszczące się w kieszeni użytkownika.   

Genomtec ID to urządzenie niewiele większe od smartfona, które oferuje nowe możliwości w diagnostyce. Umożliwia ono identyfikację patogenów m.in. bakterii, wirusów oraz grzybów, ale także mutacji genetycznych. Nadaje się przy tym do bardzo wszechstronnego zastosowania: począwszy od gabinetu lekarskiego, przez odziały ratunkowe, po małe laboratoria.

Co czyni rozwiązanie opracowane przez spółkę Genomtec tak atrakcyjnym, to przede wszystkim łatwość obsługi. Badanie z wykorzystaniem analizatora nie jest trudniejsze od standardowego testu glukometrem — do jego wykonania nie potrzeba fachowej wiedzy ani doświadczenia. Wystarczy nanieść materiał biologiczny na kartę reakcyjną i uruchomić analizator. Co więcej, Genomtec ID pozwala na skrócenie czasu badania, bez żadnych strat w zakresie precyzji wyników. Jest to zasługa technologii SNAT, która sprawia, że cały proces przebiega w stałej temperaturze i nie jest potrzebne podgrzewanie ani schładzanie testów. 

Nie ulega wątpliwości, że mobilny analizator molekularny Genomtec ID wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności. Ma on szansę stać się bardzo cennym orężem w walce z takimi zagrożeniami, jak rosnąca antybiotykooporność, wzrost liczby zachorowań na nowotwory, czy też powikłania w wyniku infekcji bakteryjnych i wirusowych. 

Należy podkreślić, że w okresie pandemii COVID-19 Genomtec ID może zostać wykorzystany do szybkiej oraz wydajnej diagnostyki m.in. w przypadku koronawirusów właśnie. Podczas gdy trwają intensywne prace nad wprowadzeniem analizatora do laboratoriów, gabinetów lekarskich oraz na rynek komercyjny (co ma nastąpić pod koniec 2021 r.), spółka przewiduje, że w ciągu najbliższych tygodni będzie gotowa zaoferować certyfikowany zestaw diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej. 

W skład zespołu WTS reprezentującego Genomtec SA wchodzą Andrzej Witek, Krystian Żygadło, Małgorzata Zawadzka oraz Justyna Juszkiewicz.